Kafkasör Haber
05.08.2020
Artvin / 33°C

04 Mart 2020 - 20:46
Engelli iki oğlu ve kanser hastası eşine tek başına bakıyor
Artvin’de yaşayan Melice Özşeker, doğuştan engelli iki çocuğuna ve kanser hastası eşine tek başına bakıyor.
Engelli iki oğlu ve kanser hastası eşine tek başına bakıyor

Artvin’de yaşayan Melice ve Taner Özşeker çiftinin 3 çocuğundan ikisi doğuştan engelli. Yürüyemeyen ve sadece sürünerek evin içinde hayatlarını sürdüren 28 yaşındaki Volkan ve kardeşi 20 yaşındaki Muhammet’e anne MeliceÖzşeker bebek bakar gibi bakıyor. Yıllarca eşinin desteğiyle engeli çocuklarına bakan anne, eşininde kanser hastası olduğunu öğrenmesiyle dünyası yıkıldı. Hastalığı nedeniyle 3 aydır ayağı kalkamayan baba Taner Özşeker’e (54) ve iki engelli oğluna tek başına bakan anne MeliceÖzşeker, maddi anlamda çok zorluk çektiklerini ifade ederek yardım istedi.

Eşimin kanser hastası olduğunu öğrenince dünyam yıkıldım

20 yıldır eşimle birlikte engelli çocuklarımıza bir şekilde bakıyorduk diyen anne MeliceÖzşekeri, “ 8 yıl önce eşimin de kanser hastası olduğunu öğrenince dünyam yıkıldı. Tedavi görüyordu hastalığı iyiye gidiyor diye sevinirken, tekrar nüksetti. Çok büyük bir ameliyat geçirdi, ameliyattan çıkamayabilir dediler şükür çıktı fakat 3 aydır yürüyemiyor. Şimdi ise iki engelli oğluma ve eşime de ben bakıyorum” dedi.

Eşim sağlıklıyken çalışıp idare ediyorduk şimdi çaresiz kaldık

Özşeker,”daha önceleri sobalı evde kiracı olarak kaldığımız için engelli çocuklarım sürekli sobaya dokunarak elleriniyaktılar. Eşimde emekli olunca çocukların rahat etmesi için kaloriferli bir ev alalım dedik. Eşimin emeklilik parası krediye kesiliyor. Maddi açıdan çok zor durumdayız, eşim sağlıklıyken bir şekilde çalışıp idare ediyorduk ama oda hastalanınca çaresiz kaldık. Eş dost yardımcı oldular fakat nereye kadar.  Eşimin hastane parası, çocuklar yemesi, içmesi, bez parası bizi çok zorluyor”.

Çocuklarım koltuğa çıkıp bir kere eksiltmediler

“Çocuklarım sürekli yerde sürünerek hayatlarını  devam ettiriyor. Şöyle bir koltuğa çıkıp da bir tane koltuğumu eksiltmediler. Çocuklarım sürünerek süreklievin bir yerlerine kafasını vuruyorlar, evin içini onlara uyumlu yaptı. Çekmecelerin kulplarını çıkarttım. Birçok eşyayı sabitlemek zorunda kaldım. Üzerlerine düşürdükleri için eve masa sandalye almadık.”

Engelli çocuklarıma bakmaya alıştım ama eşimi bu şekilde görmek beni üzüyor

“28 yıldır çocuklarıma bakmaya alıştımda eşimi bu şekilde görmek üzüyor beni.  Şuanda kömür parsını bile ödemedim. Yöneticiye diyorum ki ne olur listeye yazmayın, eşimin ismini görünce çok tuhafıma gidiyor. Şuana kadar öyle bir şey yaşamamıştım ama şimdi bu durum beniçok üzüyor.Büyüklerimizden destek istiyorum, Sağlık bakanımızdan destek istiyorum bizlere yardım etsinler. Çocuklarımın hastalıklarımın çaresi yok. Elimden, tırnağımdan arttırdım gitmedik yer bırakmadım ama doktorlar çaresi yok dedi. Evde bu şekilde bakacağım, sadece maddi desteğe ihtiyacımız var”.

Babamın iyileşip ayağı kalkmasını istiyorum

Ailenin küçük kızı Meryem TuanaÖzşeker(10), “Babamın hastalığı benide üzdü, ama dayanmak zorundayım. Okuldan geldim abilerime ben baktım, mamalarını içirdim. Babamın iyileşipayağı kalkmasını çok istiyorum.İnanıyorum babam yine ayağı kalkacak herşey eskisi gibi güzel olacak” diye konuştu.

Bütün yük anne Melice’de büyük özveriyle ailesine bakıyor

Artvin Engelliler Dernek Başkanı Hatice Nur Ersöz ise “aile zor durumda, bütün yük anne Melice’de çok büyük özveri ile ailesine bakmaya çalışıyor. Biz yardımlarımız yapıyoruz ama yetmiyor. Babanın aldığı maaş belli bir maaşla bu ailenin geçine bilmesi mümkün değil. Devletin bu aileye acilen yardım elini uzatması gerekiyor”ifadelerini kullandı.

Haber:Adem Güngörİsim Soyisim :
E-Mail :

Bu yorum : 5 ay önce yazıldı.
Yorum Sahibi : Özgür Ozan gümüşkaya

 
Merhaba iyi günler aile ait bir banka ıban numarası paylaşmanız mümkünmü birde gizli kalmasını istiyorum aileye yardım etmek istiyorum
Bu yorum : 5 ay önce yazıldı.
Yorum Sahibi : TURGUT TOPAL

 
Bu haberi bana mail atar mısın